17 marca odbyło się kolejne Spotkanie Środowe Fundacji Republikańskiej. Spotkanie Polityka gospodarcza po republikańsku poprowadził prezes zarządu Fundacji Republikańskiej, Przemysław Wipler - prawnik, manager, były Dyrektor Departamentu ds. Dywersyfikacji Dostaw Nośników Energii w Ministerstwie Gospodarki a obecnie przedsiębiorca zajmujący się odnawialnymi źródłami energii.
Przemysław Wipler rozpoczął spotkanie od zdefiniowania pojęcia polityki gospodarczej jako sfery działalności państwa mającej bezpośredni wpływ, nie tylko na ogół podejmowanej działalności gospodarczej (aktywność gospodarcza obywateli oraz zagranicznych inwestorów), ale też na skuteczne zarządzanie majątkiem państwowym.
W pierwszej części spotkania prelegent starał się przybliżyć słuchaczom zagadnienie "polityki właścicielskiej" zarówno w odniesieniu do zasobów naturalnych jak i nadzoru właścicielskiego nad przedsiębiorstwami państwowymi. Powołując się na własne doświadczenia oraz dyskutowane na bieżąco problemy z tego zakresu, Przemysław Wipler postawił śmiałą tezę, iż Państwo polskie w ogóle nie prowadzi skutecznej i konsekwentnej polityki w zakresie nadzoru właścicielskiego. Udzielanie zezwoleń na wydobycie w wyłącznej kompetencji Ministra Środowiska, "prywatyzacja" poprzez sprzedawanie jednych spółek Skarbu Państwa innym spółkom SP, czy nawet zagranicznym spółkom państwowym, sprzedawanie przynoszących dochody przedsiębiorstw (np. hut) za wartość jednorocznych zysków, to tylko niektóre przykłady fatalnego sposobu zarządzania majątkiem wspólnym wszystkich obywateli.
Kolejnym dyskutowanym problemem było zagadnienie "polityki regulacyjnej", rozumianej jako działalność urzędów centralnych w sferze gospodarki. Najważniejszą refleksją tej części spotkania były kwestie zbyt dużej niezależności, szerokie kompetencje i brak skutecznych mechanizmów koordynacji działań tzw. organów regulacyjnych (np. Prezesa URE, KNF czy UKE) z działaniami Rady Ministrów. Taki stan rzeczy generuje liczne sytuacje, w których różne ośrodki władzy w Polsce prowadzą działania w sprzecznych kierunkach, co w konsekwencji fatalnie wpływa na pewność prawa oraz klimat inwestycyjny w kraju.
Ostatnim problemem omawianym przez prelegenta była "polityka fiskalna", a więc zarządzanie wydatkami i przychodami budżetowymi. W ramach polityki budżetowej w pewnej mierze mieści się wspomniana już wcześnie polityka właścicielska, jednakże podczas ostatniej części spotkania nacisk położony został przede wszystkim na kształt podatków w Polsce.
W ramach podsumowania Przemysław Wipler starał się przedstawić kilka postulatów, które rysują obraz sprawniej działającej gospodarki w ramach funkcjonujących podstaw ustrojowych. Mówił m.in. o tym, że Państwo nie powinno zajmować się typami działalności, które mogą fukncjonować i świetnie to robią w sektorze prywatnym (np. sklepy, mleczarnie itp.) oraz o tym, że należy rozważyć przeniesienie kompetencji ze sfery regulacyjnej do właścicielskiej, by zapewnić spójności prowadzonej polityki, wcześniej jednak rozważając opracowanie nowej formy prawnej zarządu majątkiem państwowym.
Spotkanie zakończyło się dyskusją, w której poruszane były m.in. tematy uwolnienia cen energii, oraz ulg podatkowych dla rodzin posiadających dzieci.
Link do strony artykułu: https://www.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/spotkanie-srodowe-polityka-gospodarcza-po-republikansku-relacja